Többször csináltam már ilyet, hogy mielőtt receptet hozok egy alapanyaggal kicsit bemutatom. Bár nemrég hoztam egy kakaós csiga receptet, aminek a tésztájába sütőtök került. Természetesen a lista itt nem ért véget, hiszen a sütőtök szezon még csak most kezdődött el, és biztos vagyok benne ha 10 embert megkérdezünk, hogy mondjon egy ételt sütőtökkel, akkor 9 ember a sütőtök krémlevesen, illetve a sült sütőtökön kívül mást nem tudna mondani. Pedig nagyon sok oldalúan fel lehet használni.
A sütőtök imádat úgy látszik nem csak nálam jelentkezik, a Nosalty sütőtökös receptversenyt hirdetett. Kérlek, a linkre kattintva nyomj egy szavazatot a receptemre! KATT! Köszönöm, ha szavazol! 🙂
De akkor nézzük, miért is érdemes fogyasztani a sütőtököt!
Származása:
A sütőtök őshazája Közép- és Dél-Amerika trópusi része, az inkák, a maják és az aztékok jellegzetes táplálékai közé tartozott. Amerika felfedezése után került Európába, hamar közkedveltté vált. A XVI. század óta ismert és termesztett növény Magyarországon is. A tökfélék családjába (Cucurbitacea) tartozó növény változatos formájú: lehet hosszúkás, ovális vagy kerek, kicsi vagy nagy a sárga különböző árnyalataiban. Az őszi hónapok csemegéje nemcsak finom, hanem kiváló vitaminforrás is.
Jótékony hatásai:
- Tápértéke nagyobb, mint a spárgatöké, szénhidráttartalma, karotin- és C-vitamin tartalma is felülmúlja a többi tökfajtát.
- Energiatartalma 80 kcal/100 gramm, 16,5 g szénhidrát van 100 grammjában.
- Gazdag különböző, A-, B1, B2, B3, B6, C, E vitaminokban, folsavban és pantoténsavban.
- A sütőtök rengeteg béta-karotint tartalmaz (karotintartalma 4 mg), ez az anyag adja narancssárga színét. A béta-karotin az egészséges látáshoz nélkülözhetetlen .
- Az A-vitamin elő anyaga (béta-karotin) antioxidáns is. Az antioxidánsok a szív- és érrendszeri-, valamint a daganatos betegségek kialakulásában szerepet játszó szabad gyökök ellen hatnak.
- A benne található antioxidánsok és karotinoidok pedig megkötik a szabad gyököket, erősítik az immunrendszert, így hozzájárulnak a keringési betegségek és a daganatok megelőzésében.
- A sütőtök termése gazdag C-vitaminban, 24 mg-t találhatunk benne, ami támogatja az immunrendszert, így könnyebben elkerülhetjük az őszi hónapokkal megszaporodó náthás, meghűléses megbetegedéseket.
- E-vitaminból 1,1 mg-t tartalmaz.
- Ásványi anyagok bő forrása is, például magas a kálium-, foszfor-, vas-, réz-, mangán tartalma.
- Káliumtartalma miatt vérnyomáscsökkentő és vízhajtó hatása is van. A kálium a szervezetünk folyadékháztartásának szabályozásában játszik szerepet.
- A sütőtökben lévő rostok segítik az emésztést.
- A sütőtök terméshúsának kalóriatartalma alacsony, vitaminban gazdag és egészséges.
- A vitamintartalma miatt ajánlott a fogyasztása a pattanásos bőrre.
- Töklé fogyasztásával csökkenthetőek az asztmás rohamok, valamint az allergikus tüsszögés és köhögés.
Mit készíthetünk belőle?
- egyszerű sütőben sült tök szeleteket
- sütőtökpürét
- krémlevest
- sütőtök rizottót
- süteményeket :
Milyen fűszer illik a sütőtökhöz?
Levesnél az a legjobb ha az édes ízét csípős fűszerekkel párosítjuk. Ilyen lehet a chili vagy a gyömbér. Ha ennél izgalmasabb fűszerezésére vágysz lehet kínai vagy indiai öt fűszer keveréket. Illetve a levest fel lehet dobni egy kis morzsolt feta sajttal, esetleg pirított baconnel, vagy keverhettek bele pirított magokat is. Ha rizottó készül belőle érdemes kipróbálni a zsályát ízesítésként. Süteményekhez ( amelyek az én receptjeimben is megtalálhatóak) érdemes kipróbálni a fahéjat, szerecsendiót, szegfűszeget, gyömbért.
Forrás:
http://www.webbeteg.hu
http://antalvali.com/sutotok-az-osz-narancssarga-kincse.html
http://fuszeresz.blog.hu/
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: